İran'ın Zencan Kentinde Diri Diri Yakılan Laila Goli Dashiri (18) Davasında Tutuklama Kararı Alındı

Leila Goli Dashiri
Yaş: 18 yaş
Yandı: 31 Mayıs 2023
İkametgah: Khodabandeh, Zencan
Menşei: İran
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Talibi
Zencan vilayetinin merkezinde bulunan Hocabende ilçesinde 31 Mayıs günü trajik bir kadın cinayeti yaşandı. Hocabende'de ikamet eden 18 yaşındaki Leyla Goli Daşiri, çalıştığı devlet dairesinin önünde uğradığı saldırıda korkunç bir kaderle karşılaştı. Raporlar, Leila'nın kendisini romantik bir şekilde takip eden bir adamla karşı karşıya geldiğini ve Leila'nın üçüncü kez bu adamın teklifini reddetmesinin ardından, adamın tarifsiz bir şiddet eylemine başvurduğunu gösteriyor. Fail, Leyla'yı benzinle ıslatıp ateşe verdikten sonra olay yerinden kaçtı.

Çevredeki insanlar yangın söndürme cihazlarını kullanarak alevleri söndürme çabalarında bulundu, ancak Leyla'nın vücudunun yüzde 90'ında geniş yanıklar oluştu. Hızla Zencan Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak yaraları o kadar ağırdı ki hastaneye varır varmaz hayatını kaybetti.

Yetkililer, ülkeden kaçmaya çalışan faili yakalamayı başardı. Polis kaynakları, adamın işlediği iğrenç suçu itiraf ettiğini ve bu vahşi eylemin nedeni olarak kişisel sebepleri gösterdiğini doğruladı. Kurbanın tanıdıkları, Leila'nın failin evlilik teklifini reddettiğini ve bu durumun failin şiddetli tepkisini tetiklediğini açıkladı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.