İran'ın Delafan İlçesinde genç kadın namus temelli şiddet korkusuyla intihar etti

Fatemeh Moradi
Yaş: 23
İntihar: 22 Haziran 2023
İkamet yeri: Delafan ilçesi, Lorestan
Menşei: İran
Çocuklar: yok
22 Haziran'da 23 yaşındaki Fatemeh Moradi, ailesinin namusla ilgili şiddetinden korktuğu için intihar etti. Fatemeh'in ailesi, çiftin sokakta tutuklanıp daha sonra serbest bırakılmasının ardından genç bir adamla ilişkisi olduğunu öğrendi.

Ailesinin şiddet uygulamasından korkan Fatemeh bir Quickphos tableti yutarak hayatına son vermeyi seçti. Quickphos tablet kemirgenleri kontrol etmek için kullanılan bir zehirdir.

Fatemeh'in intihara zorlandığı göz ardı edilemez. Namus cinayeti, kadınların evlilik dışı ilişkiye girerek "namusa leke sürdükleri" için bazen aileleri tarafından cezalandırıldıkları İran'da önemli bir sorundur.

Fatemeh Moradi'nin intiharı, namusa dayalı şiddetin ele alınmasının ve kadınların şiddetten korunmasının önemini vurgulamaktadır. Bu olay, kadınları ilişkileri ve yaşamları hakkında özerk seçimler yapabilmeleri için güçlendirecek sosyal ve kültürel değişim ihtiyacının üzücü bir hatırlatıcısıdır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.