İran'da namus cinayeti: Damavand'da eski kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen bir kadın

İsimsiz Kadın
Yaş: 39
Öldürülme şekli: Bıçaklanarak
Öldürülme tarihi: 30 Haziran 2023
İkamet: Damavand, Tahran
Çocuk: İki
Sebep: "Onur"
tamed Online'a göre Damavand'da yaşayan 39 yaşındaki bir kadın, eski kocası tarafından "namus" gerekçesiyle bıçaklanarak öldürüldü. Haber, adamın cinayeti işlemesinin sebebinin eski karısının başka bir erkekle ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Yapılan sorgulamada, eski kocanın eski karısının başka bir erkekle ilişkisinin ailelerine şerefsizlik getirdiğine inandığı ortaya çıktı. Bu inanç onu bu korkunç eylemi gerçekleştirmeye zorlamıştır.

Tutuklandıktan sonra suçunu itiraf eden eski koca şunları söyledi: "Ayrıldıktan sonra iki çocuğumuz nedeniyle görüşmeye devam ettik. Yakın zamanda yaptığım bir seyahat sırasında Damavand'da, cep telefonunda başka bir adamla yakın ilişkisini ortaya koyan özel fotoğraf ve videolar buldum. Duygularıma yenik düşerek ve alkolün de etkisiyle onu bıçaklayarak öldürdüm. Daha sonra cesedini Damavand'da bir çukura gömdüm. Hap içerek intihara teşebbüs ettim, ancak yoldan geçenler acil servis ekiplerine haber vererek hayatımı kurtardılar."

Eski kocanın itirafının ardından polis, kurbanın cesedini Damavand'da bir çukura gömülü halde buldu. Ceset kalıntıları incelenmek üzere adli tıp kurumuna nakledildi.

Kurbanın ailesi, zanlı için idam cezası talep etti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.