Pakistan'da bir adam, kız kardeşini 'namus' gerekçesiyle yasadışı bir mahkemenin emriyle öldürdü

Afgan mülteci
Yaş: -
Öldürülme tarihi: 28 Haziran 2023
Konum: Girdi Jangal kabul kampı, Pakistan
Menşei: Afganistan
Çocukları: Yok
Fail: Kardeş Syed Mohammad
Afganistan-Belucistan sınırı yakınındaki Chagai bölgesindeki bir Afgan mülteci kampında, bir Afgan mülteci bir erkekle evlilik dışı ilişki yaşadığı iddiasıyla suçlandı.

Afgan mülteci Ahmad Shah başkanlığındaki jirga adı verilen yasadışı bir mahkeme, sevgilisi olduğu iddia edilen kişiye 2 milyon rupi (yaklaşık 22.500 avro) para cezası verirken, kadını da idama mahkum etti. Kararın ardından polis kadını koruma altına aldı, ancak sonunda ailesine teslim etti.

Kadın 28 Haziran'da ailesi tarafından yasadışı mahkemeye çıkarıldı ve orada erkek kardeşi tarafından vurularak öldürüldü.

Polis Syed Mohammad'i tutukladı ve kurbanın ölüm cezasına karışan jirga liderleri hakkında da işlem yapılacağını belirtti.

Ahmad Shah, Pakistan'dan kaçarak kendisini destekleyen bir terör grubundan korunma talebinde bulunmak için Afganistan'a gitmiştir. Diğer jirga üyeleri henüz polis tarafından tutuklanmamıştır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.