Pakistan'ın Pencap eyaletindeki Jhelum camisinde yeni evli çift vurularak öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rahman Rasool ve Saffa
Yaş: -
Vurularak öldürüldü: 21 Ekim 2023
İkamet yeri: Jhelum, Punjab
Menşei: Pakistan
Çocuklar: yok
Failler: ailesi
Yeni evli Rahman Rasool ve Saffa 18 Ekim 2023 Çarşamba günü Pakistan'ın kuzeyindeki Pencap eyaletinin Jhelum kentinde bir camide silahlı saldırıya uğradı. Çift, kısa süre önce kendi istekleriyle evlendikten sonra hayatlarından endişe ederek camiye sığınmıştı. Düğünlerinden birkaç gün sonra kızın ailesi onları barışmaya davet etmiş, ancak tehdidi hisseden çift otoyol kenarındaki caminin avlusuna kaçmıştı.

Caminin kutsallığına rağmen kızın ailesi geri adım atmadı ve Rahman Rasool ile Saffa'yı acımasızca vurdu. Cesetleri yerel bir çoban tarafından bulunmuş ve çoban bu korkunç olayı derhal yetkililere bildirmiştir.

Polis cesetleri gözaltına aldı ve çifte cinayetle ilgili soruşturma başlattı. Kızın akrabaları olan failler kaçmayı başardı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.