Shaheena Shaheen'in ailesi katilin tutuklanması talebiyle Pakistan'daki Turbat polis karakolu önünde protesto gösterisi düzenledi

caret-down caret-up caret-left caret-right
3 yıldan uzun bir süre önce, 5 Eylül 2020'de Ketch Turbat'ta gazeteci, sanatçı ve insan hakları aktivisti Shaheena Shaheen kocası Mehrab Ghichki tarafından vurularak öldürüldü.

Shaheena'nın ailesinin üzüntüsü ve öfkesine rağmen polis, güçlü ve nüfuzlu, ateşli silahlar kullanan Mehrab Ghichki'yi tutuklamayı başaramadı.

Çok sayıda gösteri ve açlık grevinin ardından Shaheena'nın ailesi son haftalarda Turbat'taki polis karakolunun önünde oturma eylemleri düzenleyerek kanun uygulayıcıların eylemlerinden duydukları derin memnuniyetsizliği dile getirdi.

Pakistanlı yetkililer, tıpkı 2020 yılında Veziristan'da iki genç kadının öldürülmesi olayında olduğu gibi, Mehrab Ghichki'yi tutuklayan polis memurlarını para ve tavsiye mektuplarıyla ödüllendirmelidir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.