Hindistan'ın Hisar kentinde yeni evli bir kadın namus cinayetine kurban gitti

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sheetal
Yaş: 23
Öldürülme tarihi: 29 Ekim 2023
İkamet: Hisar, Azad Nagar bölgesi
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Failler: Amca Jogendra Malik, kız kardeşler Sonia, Ranjana, erkek kardeş Sandeep
23 yaşındaki Sheetal, 29 Ekim 2023 tarihinde Hindistan'ın Yeni Delhi kentinin batısındaki Hisar kasabasında namus cinayeti şüphesiyle öldürüldü. Sheetal'in dayısı Jogendra Malik, kız kardeşleri Sonia ve Ranjana ile erkek kardeşi Sandeep'in onu Pazar gecesi öldürdüklerinden ve suçun ortaya çıkmasını önlemek için cesedi hemen yaktıklarından şüpheleniliyor. Sanıklar Hindistan Ceza Kanunu'nun 302 (cinayet), 201 (suç delillerini örtbas etmek ya da failleri korumak için yalan ifade vermek) ve 34. (kasıt) maddeleri uyarınca suçlanıyor.

Sheetal 29 Ekim 2022'de Mandeep ile aşk evliliği yaptı. Katil olduğu iddia edilen kişiler onu ailenin şerefini lekelemekle suçlamış ve onu evlendireceklerini söylemişlerdir. Cinayetten bir hafta önce Sheetal'e zorla evlendirilmesinde işbirliği yapması için baskı yapılmış ve Sheetal bunu reddedince dayısı tarafından dövülmüştür. Sheetal Pazar günü öğleden sonra Mandeep'e intihar etmediği takdirde ailesinin kendisini öldürmekle tehdit ettiğine dair bir mesaj gönderdi. Mandeep onunla görüştü, onu rahatlattı ve oradan ayrıldı. Daha sonra Sheetal'in öldürüldüğünü ve aynı akşam yakıldığını öğrendi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.