İran'ın Urmiye kentinde namus cinayeti: Genç kadın 15 yaşındaki erkek kardeşi tarafından öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Vida Dehghan
Yaş: 20
Suffocated: 28 Ekim 2023
İkamet yeri: Urmiye, Batı Azerbaycan eyaleti
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 2
Fail: erkek kardeş Kamran (15)
Urmiyeli genç bir kadın 15 yaşındaki erkek kardeşi tarafından 'namus' yüzünden öldürüldü. İnsan hakları örgütü Hengaw'ın raporuna göre olay 28 Ekim 2023 Cumartesi gecesi Urmiye'de meydana geldi. Kurban Vida Dehghan 20 yaşındaydı.

Kamran kız kardeşini boğduktan sonra saklandı. Vida Dehghan'ın iki çocuk annesi olduğunu belirtmek gerekir. İki yıl evli kaldıktan sonra birkaç yıl önce kocasından ayrılmış ve çocukluğunun geçtiği eve geri dönmüştü.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.