Rasht, İran'da namus cinayeti: Genç kadın ateşe verildi

caret-down caret-up caret-left caret-right
Matin Shabanian
Yaş: Genç
Canlı canlı yakıldı: 2 Kasım 2023
İkametgah: Beshman, Reşt, Gilan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Kocası Pouria Nikbein
Matin Şabanyan'ın kocası Pouria Nikbein, "aile onuru" bahanesiyle onu ateşe vererek öldürdü. Gilan eyaletine bağlı Reşt kentinin kenar mahallelerinden Beshman köyünde yaşayan Matin Şabaniyan 2 Kasım 2023 Perşembe günü ağır yanıklar nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Genç kuaför, yirmi gün önce, aynı yılın 14 Ekim Cumartesi günü kocası tarafından ateşe verilmişti.

Yine Reşt'te ikamet eden Pouria Nikbein de cinayet sırasında aldığı yaralar nedeniyle aynı gün hayatını kaybetmişti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.