17 yaşındaki kızın cesedi Nayagarh, Odisha, Hindistan'da mezardan çıkarıldı: Üç şüpheli tutuklandı

caret-down caret-up caret-left caret-right
Genç kız
Yaş: 17
Öldürüldü: Kasım 2023
İkamet: Sorada, Odisha
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Şüpheliler: Peder Biprabara Nayak ve akrabaları
Hindistan'ın doğusundaki Odisha eyaletinin Nayagarh bölgesine bağlı Sorada köyünden 17 yaşındaki bir kızın 10 Kasım Cuma günü kaybolması ve evlerinin kilitli olması üzerine komşuları polisi alarma geçirdi. Komşuları baba Biprabara Nayak'a o meşum Cuma günü öğleden sonra kızın nerede olduğunu sorduklarında Nayak konuyu geçiştirdi. Bu davranış, polise haber veren komşular arasında şüphe uyandırdı. Polis bir soruşturma başlattı ve daha sonra kızın üç akrabasını tutukladı. Bu şüpheliler polisi Kandhamal'ın Phiringia bölgesinde gömülü cesede götürdü.

Ceset 11 Kasım Cumartesi günü savcının huzurunda mezardan çıkarıldı. Otopsinin ardından ceset aileye teslim edildi.

Kesin ölüm nedeni hala bilinmemekle birlikte, polis bunun kızın genç bir erkekle olan ilişkisiyle ilgili olduğundan şüpheleniyor. Hindistan Ceza Kanunu'nun (IPC) 120B (suç komplosu), 201 (delillerin yok edilmesi) ve 302 (cinayet) bölümleri uyarınca bir dava kaydedildi. Kızın babası firari durumda.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.