Shella eski erkek arkadaşı tarafından çocuklarının gözü önünde katledildi

Shella Rosa de Cruz
Doğum: 1989
bıçaklanarak öldürüldü: 18 Ocak 2022
İkamet yeri: Rotterdam
Köken: Surinam
Çocuklar: 2 (cinayet sırasında 13 ve 3 yaşlarında)
Fail: eski erkek arkadaşı Garland van der K. (32 yaşında)
18 Ocak Salı günü 32 yaşındaki Garland van der K., 33 yaşındaki eski kız arkadaşı Rotterdamlı Shella'yı 3 yaşındaki kızı ve 13 yaşındaki üvey oğlunun huzurunda altmıştan fazla kez bıçakladı. Görünüşe göre, Shella'nın kendisiyle olan ilişkisini bitirmesini kabullenememişti. Daha önce de onu tehdit etmişti: "Bir gün seni vurarak ya da bıçaklayarak öldüreceğim. On iki yıl içinde yine dışarıda olacağım."

Garland'ın sabıka kaydında açık şiddet, hırsızlık ve reşit olmayan biriyle cinsel ilişki suçları bulunuyor.

Mahkeme, Shella'yı öldürürken bir hevesle hareket etmediğine inanıyor. Ne yaptığını biliyordu ve üvey oğlu onu annesinden uzaklaştırmaya çalıştıktan sonra bile bunu yapmaya devam etti.

"Ortağını bıçaklarken, şüpheli kurbanın oğlu tarafından rahatsız edildi. Oğul, şüpheliyi mağdurdan uzaklaştırmak için bir girişimde bulunmuştur. Bunun üzerine şüpheli bıçaklamayı bırakmış ve çocuğa bunu yapmamasını ve sakin olmasını söylemiştir. Çocuk daha sonra yardım çağırmak için balkon kapısına koştuğunda, şüpheli bunu tekrar söyledi. Daha sonra bıçaklamaya devam etti" dedi.

Shella'nın çocukları travma sonrası stres bozukluğu yaşadı ve bu iğrenç olaydan dolayı uzun süre büyük psikolojik zarar görmeleri bekleniyor. Yargıç, hayatlarının asla eskisi gibi olmayacağını söyledi. Mahkeme Garland'ı 18 yıl hapis ve bir psikiyatri hastanesinde yatma cezasına çarptırdı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.