Suriyeli Arnhem'de çocuklarının gözü önünde karısını bıçaklayarak öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Bilinmiyor
doğum: -
Bıçaklanarak öldürüldü: 18 Ağustos 2022
İkamet: Arnhem, Hollanda
Köken: Suriye
Çocuklar: 2 (10-12 yaş)
Fail: kocası
Hollanda'nın doğusunda yer alan Arnhem kentinde 18 Ağustos 2022 Perşembe akşamı bir kadın kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Komşular, çiftin iki küçük çocuğunun yüksek sesle çığlık attığını duyduklarını söyledi. Aile 5-6 yıl önce savaş nedeniyle Suriye'den kaçmıştı.

Adam hemen tutuklandı. Polise göre bu, ilişkisel alanda gerçekleşen bir olay, bu nedenle ayrıntıları paylaşma konusunda çok suskunlar.

Çocuklar Gençlik Koruma Kurumunun gözetimine verilir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.