Hindistan'da namus cinayeti: Shaina Qureshi (20) zorla evlendirilmeyi reddettiği için babası ve erkek kardeşi tarafından başı kesilerek öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shaina Qureshi
Doğum: 2002
Kafası kesildi: 12 Ağustos 2022
İkametgah: Shalimar Garden, Uttar Pradesh
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Failler: baba Shahid Qureshi (suç sırasında 50 yaşında), erkek kardeş Azim Qureshi
12 Ağustos 2022 tarihinde Meerut'un Lakkhipura mahallesinde genç bir kadının başsız cesedinin bulunmasından birkaç gün sonra Uttar Pradesh polisi Shahid Qureshi isimli 50 yaşındaki bir adamı tutukladı. Şüpheli, 20 yaşındaki Shaina Qureshi'nin babasıdır.

Zorla evlilik
Shahid Qureshi kızının evlenmesini istiyordu ve bu nedenle onun için bir evlilik ayarlamıştı. Shaina kendi seçtiği bir erkekle evlenmek istiyordu. Yedi ay önce sevgilisi ve komşusu Waseem Saifi ile birlikte evden kaçmıştı. Shaina bir şekilde bulunmuş ve eve getirilmişti. Daha sonra aile Shalimar Garden'a taşındı. Shaina sevgilisiyle evlenmesine izin verilmesi konusunda ısrarcı olmaya devam etti.

Gece geç saatlerde bıçakla başı kesilerek öldürüldü.
Shahid, kızının kendisi için seçtiği adamla evlenmemesine ve "alt kasttan" bir adamla evden kaçmasına çok öfkeliydi. Shalid gece geç saatlerde Shaina uyurken büyük oğlu Azim ile birlikte boğazını keserek öldürür. Shahid kızının başını kesmiş ve cesedi bir çarşafa sarmıştır. Baş daha sonra bulundu. Shahid ve Azim cinayeti itiraf etti. Shahid'in müfettişlere "başka seçeneği olmadığını" söylediği bildirildi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.