Afgan kız özgür bir hayat yaşamak istediği için öldürüldü

Roqia
Yaş: 15
Boğuldu: 21 Haziran 2024
İkamet: Pirmasens, Rhineland-Palatinate, Almanya
Menşei: Afganistan
Failler: anne ve baba
15 yaşındaki Afgan Roqia, Almanya'nın güneybatısındaki Rhineland-Palatinate eyaletinde yer alan Pirmasens kasabasındaki bir apartmanda anne babası ve üç kardeşiyle birlikte yaşıyordu. Roqia ailesi tarafından istismar ediliyordu; annesi sık sık ona bağırıyor ve onu itiyor, babası ise düzenli olarak onu dövüyordu. Roqia da karşılık vermeye başlayınca tansiyon yükseldi.

21 Haziran 2024'te Roqia'nın cesedi Ren Nehri'nde bulundu. Polis, Roqia'nın ailesi tarafından işkence gördüğünü ve daha sonra onu Ren Nehri'nde boğduklarını varsaymaktadır. Babanın, kızının özgür yaşam tarzından memnun olmadığını itiraf ettiği bildirildi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.