İran, Sanandaj'da namus cinayeti: Kocası tarafından öldürülen kadın

Narmin Pirhaman
Bıçaklanarak öldürüldü: 23 Haziran 2024
İkamet: Sanandaj, Kürdistan
Menşei: İran
Çocuklar: 2
Fail: Koca
23 Haziran 2024 Pazar günü, iki çocuk annesi Narmin Pirhaman, İran'ın batısındaki Kürdistan Eyaletinde yer alan Sanandaj şehrinde, Heşmat Kalaei olduğu tespit edilen kocası tarafından vahşice öldürüldü. Bu eylem "namus" kisvesi altında işlenmiştir. Şehrin noter ofisinin önünde birkaç kez bıçaklandı.

Narmin boşanma işlemlerini tamamlamak üzere kocasının isteği üzerine oraya gelmişti. Madar Meydanı ile Siros Caddesi arasında saldırıya uğradı ve 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Fail tutuklandı ve suçun nedeni olarak "aile anlaşmazlıkları" gösterildi.

İran İslam Cumhuriyeti'ndeki yasalar şeriat hukukuna dayanmaktadır, bu nedenle eşlerini öldüren kocalara verilen cezalar genellikle hafiftir. İran ceza yasasından 301. maddeyi kaldırmalı ve yasalarını uluslararası toplumla daha uyumlu hale getirmelidir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.