Pakistan'ın Haripur kentinde kardeşler 'namus' yüzünden kız kardeşlerini ve kuzenlerini vurarak öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Muhammed İmran ve kadın
doğdu: -
vuruldu: 20 Ağustos 2022
İkametgah: Haripur
Köken: Pakistan
Çocuklar: yok
Failler: Kardeşleri Khushal ve Baidar ile kuzenleri Mohammad Asif
Khushal ve Baidar kardeşler ile kuzenleri Muhammed Asif, 20 Ağustos 2022 Cumartesi günü İslamabad'ın yaklaşık 65 km kuzeyindeki Haripur kasabasındaki evlerinde Muhammed İmran ve kız kardeşine ateş açarak onları olay yerinde öldürdü.

Polis cesetleri otopsi için yerel bir hastaneye götürdü. Şüphelilerden Mohammad Asif tutuklanırken Khushal ve Baidar kardeşler hala kayıp.

Cinayetin nedeni olarak "namus" gösteriliyor. Kardeşler kız kardeşlerini ve anne tarafından kuzenlerini yasak ilişki şüphesiyle öldürmüşlerdi.

İmran'ın erkek kardeşi polise, ölen kadının kocasının telefonla İmran'dan evlerine gelmesini istediğini söyledi. İmran eve vardığında, kadının erkek kardeşleriyle aile içi bir mesele yüzünden tartışmaya başladı. Bunun üzerine Khushal, Baidar ve kuzenleri Mohammad Asif, Iram'a ateş açarak onu öldürdü.

İmran'ın erkek kardeşi, şüphelilerin daha sonra olayı namus cinayeti olarak göstermek için kız kardeşlerini de vurduklarını belirtti.

Çifte cinayetin ardından bölge polis şefi firari şüphelilerin yakalanması için baskınlar düzenlenmesini emretti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.