Kaşan'da bir kadın boşanmak istediği için kocası tarafından öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Mahbobe Heidarian
Doğum: 1990 bıçaklanarak öldürüldü: 6 Ağustos 2022
İkametgah: Kaşan, İran'ın Eşfahān eyaleti
Köken: Fars Çocukları: 3 oğul (en büyüğü 15 yaşında) Fail: koca
Iranwire'ın haberine göre, 6 Ağustos 2022 akşamı, Tahran'ın yaklaşık 200 kilometre güneybatısındaki Kaşan kentinde yaşayan 32 yaşındaki Mahbobe Heidarian adlı bir kadın birden fazla bıçak darbesiyle öldürüldü ve ardından kocası tarafından arabayla ezildi.

Cinayetin ardından kocasının kendisini bıçakladığı ve birkaç gün hastanede tedavi gördüğü bildirildi. Mahbobe 3 yıldır kocasından boşanmayı planlıyordu.

Failin ailesi, Mahbobe'nin evlilik dışı bir ilişki yaşadığını ve cinayet günü kocasının onları birlikte yakaladığını anlatsa da bu hikaye daha çok verilecek cezayı azaltmaya yönelik gibi görünüyor.

İran hukuku şeriat hukukuna dayandığı için zina yapan bir kadını öldürmenin cezası 3 ila 10 yıl hapis gibi son derece düşük bir cezadır ve uluslararası yasa ve yönetmeliklerle uyumlu değildir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.