Basti'de namus cinayeti: Ankit Gautam (19) kız arkadaşının kardeşleri tarafından öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ankit Gautam, Ameena Khatun
doğum: 2003, 2004
Boğuldu: 26 Ağustos 2022
İkamet: Basti, Uttar Pradesh, Hindistan
Köken: Hindu, Dalit
Çocuklar: yok
Failler: Irfan ve Irshad Khatun ve kuzenleri Israr
Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletinin Basti bölgesindeki bir şeker kamışı tarlasında 27 Ağustos Cumartesi sabahı 19 yaşındaki Hindu Dalit traktör sürücüsü Ankit Gautam'ın cesedi bulundu.

İki gün sonra polis, 18 yaşındaki kız kardeşleri Ameena Khatun ile ilişki yaşadıkları gerekçesiyle İrfan ve İrşad adlı iki erkek kardeş ile kuzenleri Israr'ı Ankit'i öldürmekle suçlayarak tutukladı.

Ameena gizemli koşullar altında öldü. Ailesi, Ameena'nın olaylar karşısında şoka girdiğini ve Cuma günü zehirli bir madde içerek öldüğünü ve Cumartesi sabahı alelacele gömüldüğünü söyledi. Polis cesedi otopsi sonrası adli muayene için mezardan çıkardı.

Otopsi Ankit'in boğularak öldürüldüğünü ortaya koydu. Ameena'nın ölüm nedeni ise tespit edilemedi.

Polise göre Ankit'in varlıklı bir aileden gelen Müslüman bir kızla ilişkisi vardı. Cinayet(ler)in sebebinin Ameena'nın erkek kardeşlerinin dinler arası ilişkiden duydukları memnuniyetsizlik olduğu söyleniyor. Cuma gecesi Ankit'in, kendisini çağıran kız arkadaşının evine gittiği iddia ediliyor. Kardeşleri ikisini birlikte yakaladı. Ankit'i boğarak öldürdüler ve cesedini şeker kamışı tarlasına attılar.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.