Jhelum'da namus cinayeti: Rugalya Bibi (18) ailesi tarafından ateşe verildi

Rugalya Bibi
Doğum: 2004
ateşe verildi: 22 Eylül 2022
İkametgah: Jhelum
Köken: Pakistan
Çocuklar: yok
Failler: ailesi
Pakistan'ın Pencap eyaletine bağlı Jhelum kasabasında 22 Eylül Perşembe günü 18 yaşındaki Rugalya Bibi ailesi tarafından ateşe verildi. Rugalya Tehsil Hastanesine nakledildi ve burada yanıklarına yenik düştü.

Komşuları yetkililere bunun bir namus cinayeti olduğunu bildirdi.

Pind Dadan Khan polisi ebeveynlere olay hakkında soru sorduğunda, çelişkili ifadeler verdiler. Kurbanın babası kızının evde tüp patlaması sonucu yandığını söylerken, annesi kızının üzerine gaz yağı dökerek kendini yaktığını belirtti.

Polis soruşturmayı derinleştirdiğinde, ebeveynlerin kızlarının karakterinden şüphe ettikleri ve onu namus adına yaktıklarını iddia ettikleri ortaya çıktı. Ebeveynler şüpheli olarak polis tarafından tutuklandı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.