Ziynat Mazidi (20) İran'ın Deh Now kentinde boşanmak istediği için babası tarafından dövülerek öldürüldü

Ziynat Mazidi
2002 doğumlu
Dövülerek öldürüldü: 24 Mart 2022
İkametgah: Deh Now, Fars eyaleti
Köken: Fars
Çocuklar: -
Fail: babası
24 Mart Perşembe günü İran'ın Fars eyaletine bağlı Deh Now köyünde 20 yaşındaki Ziynat Mazidi babası tarafından demir çubukla dövülerek öldürüldü.

Babasının onu boşanmaya karar verdiği için öldürdüğü bildirildi.

İran'da namus için kızlarını öldüren babalar, bazı eski yasa maddeleri nedeniyle genellikle 3 ila 5 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. 2021 yılında Suriye ve Sudan'da da benzer şeriat temelli kanun maddeleri, kendi kanunlarını uluslararası toplumun kanunlarıyla daha uyumlu hale getirmek amacıyla kaldırılmıştır.

İpuçlarından mutlu oluruz

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.