Hemşire Fuzieh Amini'nin (37) İran-Kürdistan'da kocası tarafından dövülerek öldürüldüğü tahmin ediliyor

caret-down caret-up caret-left caret-right
Fuzieh Amini
Doğum: 1985
Muhtemelen öldürüldü: 9 Mart 2022
İkametgah: Saqez (Kordestan, İran)
Köken: Kürtçe
Çocuklar: 2 (14 ve 4 yaşlarında)
Fail: koca Mohammad Farjouzadeh
Fuzieh Amini ve Mohammad Farjouzadeh Shafa Hastanesi'nde çalışıyor ve 14 ve 4 yaşlarında iki çocukları var. İnsan hakları örgütü Hengao tarafından alınan bir rapora göre, Farjouzadeh acil durum numarasını aradı ve 37 yaşındaki eşinin intihar ettiğini bildirdi.

Eşinin kendini astığını belirtmiştir. Aile üyelerine "Evden çıkmadan önce karım bugün intihar edeceğini söyledi" dedi.

Cesedi acil durum çalışanları tarafından evde şüpheli koşullar altında bulundu, örneğin bir hemşireye göre yüzünde açık fiziksel şiddet izleri görülüyordu ve saçları kısmen kesilmişti.

Amini'nin bir yakını Hengao'ya cesedin otopsi için adli tıp doktoruna gönderildiğini ve sonuçları beklediklerini bildirdi.

Amini'nin Humeyni Hastanesi'ndeki meslektaşlarından biri de Hengao'ya Amini'nin öldürülmüş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi ve ekledi: "Test sonuçlarının manipüle edilmiş olma ihtimali yüksek."

Sakkez'deki kaynaklar Amini'nin cinayetten önceki gece iki çocuğunu babasının evine götürdüğünü bildirdi.

Polis Mohammad Farjouzadeh'i henüz tutuklamadı. Her türlü ipucunu memnuniyetle karşılarız.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.