Adam "namus" yüzünden öldürüldü: Hapis cezaları verildi

Jam
Doğum: 1992
Öldürüldü: 7 Şubat 2022
İkamet: Neubrandenburg (Mecklenburg)
Köken: Kurban: Afganistan; Fail: İran ve Afganistan
Çocuklar: belirsiz
Failler: Mohammad H. ve Jahedi N. (suçun işlendiği tarihte 16 ve 19 yaşlarında)
Jahedi 19 yaşında ve İranlı. Mohammad A. ise 16 yaşında ve Afganistanlı.

Bir başka Afgan'ın (gerçek adı verilmiyor) İranlı'nın bir tanıdığına "sürtük" dediği iddia ediliyor. Belki başka şeyler de olmuştur. Her iki durumda da, 7 Şubat 2022'de, ikisi Neubrandenburg'daki bir parkta tahta sopalarla onu dövdü ve kafasına tekme attı. Adam 11 gün sonra hastanede ölür.

Failler olay yeri yakınlarında tutuklanır. Ağustos ayında, Neubrandenburg Bölge Mahkemesi'nde "namus" temelli ortak cinayet davası başlar. Ekim ayında verilen kararda ölümle sonuçlanan yaralamadan ve çocuk cezasından bahsedilir: İranlı 4,5 yıl, suç ortağı ise 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.