Ahvaz, İran'da Onur Cinayeti: Kadın, boşanması nedeniyle babası tarafından öldürüldü

Fereshteh
Yaş: 32
Ölüme bıçaklanma tarihi: 17 Temmuz 2023
Konut: Ahvaz, Huzistan
Köken: İran
Çocuklar: 2
Fail: Baba (58)
15 yaşında istenmeyen bir evliliğe zorlanan Fereshteh'in yaşamı zorluklarla doluydu. 15 yıl evli kaldıktan sonra boşanma talebinde bulundu ve geçici olarak babasının yanına sığındı.

17 Temmuz 2023 sabahı, kocasından boşanmasının etkisiyle, Fereshteh'in babası onun hayatını aldı ve ölümcül bıçak yaraları verdi. Kadın cinayeti, Huzistan'ın Ahvaz şehrindeki evinin bahçesinde meydana geldi.

İki çocuğu geride bırakarak, Fereshteh'in yaşamı kısa kesildi. Failin ciddi sonuçlarla karşılaşması olası değil, benzer vakalarda İran rejimi tarafından babaların aylar içinde kefaletle serbest bırakıldığı görülmüştür, hepsi 'onur' adına.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.