İran'ın Kian Shahr kentinde kadın cinayeti: 23 yaşındaki kadın kocası tarafından vurularak öldürüldü

İsimsiz kadın
Yaş: 23
Vurularak öldürüldü: 1 Ağustos 2023
İkamet yeri: Kian Shahr, Tahran eyaleti
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Koca
Hamshahri Online'a göre, genç bir adam 1 Ağustos 2023 tarihinde Tahran'ın Kian Shahr bölgesinde 23 yaşındaki karısını göğsünden vurarak ölümüne neden oldu. Kurbanın annesi yetkililere şunları söyledi: "Kızım birkaç yıl önce kuzeniyle evlendi. Ailelerin ısrarı üzerine zorla yapılan bir evlilikti ve bu da aralarında sürekli çatışmalara ve kavgalara yol açtı."

Polis tarafından yapılan soruşturmada genç kadının bir süre önce boşanma davası açtığı ortaya çıktı. Koca gözaltına alındı.

Kocanın kayıtları incelendiğinde, Ocak 2022'de Kian Shahr bölgesinde Peugeot marka bir aracın patlatılması ve araç sürücüsünün ölümüyle sonuçlanan olayın şüphelilerinden biri olduğu da ortaya çıktı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.