İran'ın Maragheh kentinde 21 yaşındaki bir adam 16 yaşındaki nişanlısını öldürdü

İsimsiz kadın
Yaş: 16
Öldürüldü: 30 Ağustos 2023
İkamet: Maragheh, Doğu Azerbaycan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: nişanlısı
30 Ağustos Çarşamba günü Maragheh şehrinin banliyölerinden birinde 16 yaşındaki bir kız 21 yaşındaki nişanlısı tarafından öldürüldü. Zanlı birkaç saat sonra tutuklandı ve nişanlısını öldürdüğünü itiraf etti. Bu eyleme gerekçe olarak bir aile anlaşmazlığını gösterdi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.