Pakistan, Rajanpur'da namus cinayeti: Kadın, kocası ve kardeşleri tarafından taşlanarak öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Zarnaz
Yaş: -
Öldürüldü: 30 Ağustos 2023
İkametgah: Chucha bölgesi, Rajanpur, Punjab
Köken: Pakistan
Çocuklar: -
Failler: Koca Baggoo Alkani ve kardeşleri
Zarnaz, 30 Ağustos Çarşamba günü Pakistan'ın Pencap eyaletinin Rajanpur bölgesinde bulunan Chucha bölgesinde kocası Baggoo Alkani tarafından vahşice öldürüldü.

Görgü tanıklarına göre cinayet, "namus" bahanesiyle evinden birkaç kilometre uzakta uzak bir yerde işlendi. Baggoo Alkani'nin Zarnaz'ı başka bir erkekle birlikte suçüstü yakaladığı iddia ediliyor. İddiaya göre Zarnaz yere yatmaya zorlandı ve ardından kocası ve kardeşleri tarafından üzerine keskin taşlar atıldı.

Zarnaz'ın aile üyeleri aldatma iddialarını yalanlayarak, Zarnaz'ın iki yıllık evlilikleri boyunca her zaman sadık bir eş olduğunu ve yanlış bir şey yapmadığını belirttiler.

Polis Baggoo Alkani ve kardeşlerini henüz tutuklamadı. Üçlünün Pencap-Belucistan sınır bölgesinde ikamet ettiğine inanılıyor.

Bu vahşi cinayet Pakistan'da süregelen ve 'Karo-Kari' olarak bilinen namus temelli şiddet sorununa bir kez daha ışık tutuyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.