İran'ın Karaj kentinde kadın cinayeti: Bir kadın kocası tarafından 'namus' yüzünden öldürüldü

Sodabeh Nowzari
Yaş: 32
Boğuldu: 4 Eylül 2023
İkamet: Kamaleshahr, Karaj, Alborz
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 2
Fail: Kocası Abbas Sajjadi
Sodabeh Nowzari isimli 34 yaşındaki bir kadın 4 Eylül Pazartesi akşamı Karaj yakınlarındaki Kamaleshahr'da bulunan evlerinde kocası Abbas Sajjadi tarafından boğularak öldürüldü. Cinayetin nedeni olarak namus gösterildi. Sodabeh 15 ve 8 yaşlarında iki çocuk annesiydi.

Cinayetten bir gün sonra Abbas Sajjadi yetkililere teslim oldu ve cesedin evlerindeki yerini açıkladı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.