İran'ın Ravansar kentinde kadın cinayeti: 14 yaşında bir kız çocuğu erkek kardeşi tarafından öldürüldü

Mona Aghai
Yaş: 14
Ölüm Tarihi: 24 Ağustos 2023
Konum: Ravansar, Kirmanşah
Menşei: İran
Çocuklar: kendisi de bir çocuktu
Fail: erkek kardeş
Kürdistan İnsan Hakları Ağı'na göre, Mona Aghaei adlı 14 yaşındaki bir kız çocuğu 24 Ağustos'ta İran'ın batısındaki Ravansar kentinde erkek kardeşi tarafından öldürüldü. Çocuk yaşta evliliğin kurbanı olan Mona Aghaei boşanmak istemiş ancak ailesi buna karşı çıkmıştı.

Yasal evlilik yaşının yalnızca 13 olduğu İran'da, genellikle zorla yapılan çocuk evliliklerinin korkunç gerçekliği, kadın cinayetleri ve namus cinayetlerine ilişkin rahatsız edici tabloya katkıda bulunuyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.