İran, Varamin'de Namus Cinayeti: Bir kadın kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü

Fariba
Yaş: 29
bıçaklanarak öldürüldü: 20 Temmuz 2023
İkametgah: Varamin, Tahran eyaleti
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: koca
20 Temmuz 2023'te 29 yaşındaki Fariba, Tahran'ın Varamin kentinde kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Eşinin öldürüldüğünü bir telefon görüşmesiyle polise bildirdi.

Cinayet sebebine ilişkin olarak şunları söyledi: "Fariba ile dört yıl önce evlendik ve aramızda anlaşmazlıklar olmasına rağmen bunlar onu öldürmek isteyeceğim kadar büyük değildi. Birkaç ay öncesine kadar, şüpheli davranışlarının farkına vardığımda, onu gizlice izliyordum. İnanamadığım bir şekilde, sadece kız kardeşimin kocasıyla değil, benim tanıdığımla da şüpheli ilişkiler yaşadığını fark ettim. Derin bir şok yaşadım ve onu davranışlarına dikkat etmesi konusunda uyardım. Ancak bu eylemlerine son vermediğini görünce onu bıçakla yaraladım."

Bu katilin anlattıklarının gerçeği yansıtmadığını belirtmek gerekir. Bunun nedeni İran'daki adaletsiz hukuk sistemi çünkü ailesinden bir kadını öldürmeyi düşünen her İranlı erkek, "namus "u bir gerekçe olarak gösterdiğinizde cezanın inanılmaz derecede düşük olduğunu biliyor. İran'da bir namus cinayeti genellikle 3 yıl hapis cezasına çarptırılıyor ve kurbanın ailesi katili affederse herhangi bir ceza verilmiyor. Bu olayda Fariba'nın ailesi affetmiyor. Mahkemede katil için idam cezası talep ediyorlar.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.