Dima Bushnak (19) İsrail'in kuzeyinde vurularak öldürüldü: 'Çalışmasını veya okumasını istemediler'

Dima Bushnak
Yaş: 19
vurularak öldürüldü: 14 Mayıs 2023
İkamet yeri: Sallama, İsrail
Köken: Arapça
Çocuklar: yok
Fail: -
14 Mayıs Pazar günü gece yarısından hemen önce 19 yaşındaki Dima Bushnak, İsrail'in Nasıra kentinin yaklaşık 17 kilometre kuzeyinde yer alan Sallama Bedevi köyündeki evinin yakınlarında arabasının içinde vuruldu.

Kamera kayıtları Dima'nın arabasını hızla geri geri sürerek saldırgandan kaçmaya çalıştığını gösteriyor. Ancak, bir duvara çarpmış ve ardından ateşli silahı olan bir adam ona doğru gelerek bir el ateş etmiştir. Adam kaçtı, sonra fikrini değiştirdi ve ikinci bir el ateş etmek için geri döndü.

Durumu kritik olan Dima hastaneye kaldırıldı ve 15 Mayıs'ta aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetti.

Aile üyeleri Dima'nın yaşam tarzı nedeniyle tehditler aldığını söyledi. Dima batılı kıyafetler giyiyor, şehirde çalışıyor ve Hayfa Üniversitesi'nde eğitimine devam etmeyi planlıyordu. Bir aile üyesi "Onun çalışmasını ya da okumasını istemiyorlardı" dedi.

Polis fail ya da failleri arıyor ve henüz bir sebep belirtmedi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.