Ziena 'aile onuru' yüzünden ölmek zorunda kaldı, cezasının üçte birini çektikten sonra serbest bırakılan dört suçludan ilki

Ziena Kemous
Yaş: 22
boğuldu: 21 Haziran 2012
İkamet yeri: Leuven, Belçika
Köken: kurban: Belçikalı/Faslı, failler: Türk/Kürt
Çocukları: 1 oğul
Failler: Ahmet Kaplan (22), Berzan Kaplan (23), Rıdvan Aras (23) ve Rojhat Akgül (22)
Leuven'li Ziena Kemous, Belçikalı bir anne ile Faslı bir babanın kızıdır. 21 Haziran 2012'yi 22 Haziran 2012'ye bağlayan gece bir Kürt dörtlüsü tarafından öldürüldü ve gömüldü. Faillerden biri, Ziena'nın çocuğunun babası ve kötü şöhretli bir aşiretin üyesi olan Ahmet Kaplan'dı. Yeğeniyle evlenmek üzereydi, bu yüzden Ziena ortadan kaybolmak zorunda kaldı. Cinayetten bir gün sonra, dört kişiden birinin düğününde dans ediyorlardı. Ziena'nın cesedi üç ay sonra bulundu.

16 Aralık 2012'de dörtlü tutuklandı. Dörtlü, 3 Aralık 2015 tarihinde 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ziena'nın kız kardeşlerinin direnişine rağmen Berzan Kaplan 17 Mayıs 2023 tarihinde bileklik takılarak serbest bırakıldı. Yargılama öncesi tutukluluk süresi de dahil olmak üzere yaklaşık 9 yılını cezaevinde geçirdi. Cinayetten sonra Ziena'nın cesedinin gömülmesine yardım etti. Eş fail Rıdvan Aras daha önce serbest bırakılmıştı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.