Pakdaşt'ta genç Afgan kadın kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Genç kadın
Yaş: -
Bıçaklanarak öldürüldü: Mayıs 2023
İkamet: Filistan, Pakdaşt, Tahran
Köken: Afganistan
Çocuk sayısı: 1
Fail: Koca (48 yaşında)
Herana Haber Ajansı'nın haberine göre, Filistan köyünde genç bir kadın 48 yaşındaki kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Karnından bıçaklanan genç adam hastaneye kaldırıldı.

Pakdaşt polisinin yaptığı soruşturmada adamın karısı tarafından ihanete uğradığını düşündüğü ortaya çıktı. Tam bir itirafta bulundu.

Kendisi gibi Afganistanlı olan eşiyle yıllar önce evlendiğini ve birlikte bir oğulları olduğunu söyledi. O yıllarda sık sık anlaşmazlıklar yaşamışlar. Altı ay önce karısı evi terk etmiş ve bir daha geri dönmemiş. O ve oğlu onu aramaya devam etmiş ve bir noktada karısının bir yabancıyla temas halinde olduğunu ve Filistan köyünde onunla birlikte yaşadığını öğrenmiş.

Başlangıçta, öldürmek niyetiyle genç adama bir saldırı başlattı. Genç adamı karnından bıçakladı, ardından genç adam kaçmayı başardı. Daha sonra adamın öfkesi karısına yöneldi; onu bıçaklayarak öldürdü ve evi terk etti.

Polis bu vahşi cinayeti namus cinayeti olarak değerlendiriyor. İran'da "namus" nedeniyle (eski) eşlerini öldüren erkekler Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi nedeniyle neredeyse hiç cezalandırılmıyor. Yargıçlar tarafından suçlu bulunursa, 3 ila 10 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya kalır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.