Eski Eşini Canlı Yayında Öldüren Adamın Ardından Bosnalılar Sokaklara Döküldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Nizama Hecimovic
Yaş: 38
Vurularak Öldürüldü: 11 Ağustos 2023
İkametgah: Gradacac
Köken: Bosna-Hersek
Çocuk Sayısı: 1
Fail: Eski Kocası Nermin Sulejmanovic (35)
Vücut geliştirmeci ve fitness eğitmeni 35 yaşındaki Nermin Sulejmanovic, 11 Ağustos 2023 Cuma sabahı Instagram üzerinden bir canlı yayın başlattı. Bu canlı yayın sırasında takipçilerinin, eski eşi 38 yaşındaki Nizama Hecimovic'in öldürülmesine tanıklık edeceklerini duyurdu. Nermin, eski eşinin küçük kızını bir haftadan fazla süredir kendisinden uzak tutmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Dahası, eşi kendisine karşı şiddet ve tehdit suçlamalarında bulunmuştu.

Canlı yayın boyunca binlerce kişi, Nermin'in silahını çekip eski karısını başından vurarak öldürmesini izledi. Hatta bazı izleyicilerin, Nermin'in eylemlerini teşvik ettiğini gösteren raporlar bile var.

Vahşi cinayetin ardından Nermin iki kişinin canına kıydı ve aralarında bir polis memurunun da bulunduğu üç kişiyi yaraladıktan sonra kendi yaşamına son verdi.

Pazartesi günü Bosna-Hersek'in çeşitli şehirlerinde binlerce kişi, kadın cinayetlerini protesto etmek için sokaklara döküldü. Saldırganın daha önce sabıka kaydı olması, protestocuların yetkililerin Nizama'yı şiddet uygulayan eski kocasından korumak için daha ciddi önlemler alması gerektiğine inanmalarına yol açtı. Son iki yılda Bosna'da 20 kadın, kocaları tarafından öldürüldü.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.