Hindistan: Baba kızını vurarak öldürdü, anne 'başka kasttan biriyle evlendi' diye cesedin atılmasına yardım etti

Aayushi Yadav / Aayushi Chaudhary
Doğum: 2000
vurularak öldürüldü: 17 Kasım 2022
İkametgah: Badarpur, Delhi
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Failler: babası Nitesh Kumar Yadav (49 yaşında) ve annesi Brajbala Yadav (45 yaşında)
Halen evde yaşayan 21 yaşındaki Ayushi Yadav, 17 Kasım Perşembe günü, geçen yıl başka kasttan bir adamla evlenmesi üzerine çıkan bir tartışmanın ardından 49 yaşındaki babası Nitesh Kumar Yadav tarafından göğsünden iki kurşunla vurularak öldürüldü.

Cesedi plastiğe sarılıp kırmızı bir bavula konduktan sonra Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinin Mathura kasabası yakınlarındaki bir otoyolun kenarına atıldı.

Polis, baba Nitesh Yadav ve anne Brajbala Yadav'ı cinayetten birkaç gün sonra memurlara çelişkili ifadeler vermeleri üzerine tutukladı. Hindistan yasalarının 302. (cinayetin cezalandırılması) ve 201. (faili korumak için suç delillerini ortadan kaldırmak ya da yanlış bilgi vermek) maddeleri uyarınca suçlandılar.

Bir polis sözcüsü, "Brajbala Yadav kızını vurmamış olabilir, ancak cesedin ortadan kaldırılmasında rol oynamış ve Mathura'ya giden bir arabada kocasına eşlik etmişti" dedi.

Polis cinayetin sebebinin "namus cinayeti" olduğuna inanıyor. Babanın kızını evde vurduğunu itiraf ettiği bildirildi. Polise göre kurbanın erkek kardeşi de olayı biliyordu.

Aayushi Chaudhary'nin cesedi 22. doğum gününden dokuz gün önce polis memurlarının huzurunda yakıldı. Ayushi özel bir okulda bilgisayar uygulamaları eğitimi alıyordu ve yazılım mühendisi olmayı umuyordu.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.