Hindistan devleti namus cinayetlerini önlemek için yeni kurallar getiriyor

caret-down caret-up caret-left caret-right
Hindistan'da Maharashtra hükümeti 20 Ekim Perşembe günü namus cinayetlerini önlemek amacıyla yeni kurallar getirdi. Polis memurlarından, Yüksek Mahkeme tavsiyelerine uygun olan yeni kuralları derhal uygulamaya koymaları istendi. Dinler arası bir düğünle ilgili bir olay ihbar edildiğinde memurların daha dikkatli olması gerekiyor.

Kurallar ayrıca "khap panchayat" ve benzeri organizasyonlara katılanların, memurlar tarafından yaptıklarının kanunen yasak olduğu konusunda bilgilendirilmelerini de öngörüyor. "Khap", bir klanı ya da Kuzey Hindistan kastları veya klanlarından oluşan bir grubu temsil eden bir topluluk örgütüdür. Böyle bir toplantı gerçekleşmişse, memurlar katılımcılara çifte veya aile üyelerine hiçbir şey yapılmaması gerektiğini açıkça belirtmelidir. Yeni karar, yasalara aykırı kararlar alan klan toplantısı katılımcılarının polis tarafından cezai kovuşturmaya uğrayabileceğini belirtiyor.

"Şiddet ve linç olaylarını durdurmak için polisten her bölgede Hızlı Müdahale Gücü ekiplerini eğitmesi istendi. Kalabalıkları kontrol etmek için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullanılmalıdır. Yerdeki saldırganlar derhal tutuklanmalıdır" denildi.

Hükümet kararına göre, bir grup ya da örgüt tarafından düzenlenen bir protesto şiddet ve mal kaybıyla sonuçlandığında, grubun liderleri 24 saat içinde sorgulanmak üzere polis karakoluna bildirilmelidir; aksi takdirde kaçak sayılacaklar ve cezai kovuşturmaya uğrayacaklardır.

Yeni kuralların uygulanmasına uymayan memurlar cezalandırılacak.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti, yenilik.