Hindistan Haryana'da bir köy, namus cinayeti işleyen ebeveynlerinin yanında: 'Uyardılar, dinlemedi'

Maafi
Yaş : 21
Boğulmuş : 14 Eylül 2023
İkamet: Balu, Haryana
Menşei: Hindistan
Çocuklar: -
Failler: Ebeveynler Suresh Kumar ve Bala Dev
Hindistan'ın kuzeybatısındaki Haryana'nın huzurlu Balu köyünde, Maafi adlı 21 yaşındaki bir kadının öldürüldüğü trajik bir olay meydana geldi. Ebeveynleri Suresh Kumar ve Bala Devi, Maafi'nin başka bir Dalit alt kastından olan Rohit ile olan ilişkisi nedeniyle işlenen cinayetten sorumlu tutuluyor. Cinayet, çiftin başarısız bir kaçma girişimini takip etti.

Rohit, Maafi'yi alıp birlikte kaçmaya kararlı bir şekilde 14 Eylül akşamı motosikletiyle Balu'ya geldi. Tam motosikletini çalıştırmak üzereyken Maafi'nin annesi Bala Devi tarafından yakalandılar. Bala Devi hışımla dışarı çıktı ve kızını motosikletten indirdi. Rohit kaçtı ve Maafi eve sürüklendi. Orada kendi ailesi tarafından boğularak öldürüldü.

Aceleyle yakılmasının üzerinden bir aydan az bir süre geçmesine rağmen öz amcası onun adını hatırlamakta zorlanıyor. "Onun adı ne? Adı neydi? Hatırlayamıyorum," diyor.

Köydeki tepkiler karışık oldu. Bazıları Maafi'nin ailesini savunurken, diğerleri bu trajik sonuca yol açan katı sosyal normları sorguluyor. Bir köylü Maafi'nin ailesinin davranışını haklı buluyor: "Kızları bir erkekle kaçmaya çalıştığında aileler ne yapmalı? Gitmesine izin mi versinler? Onu uyardılar ama o dinlemedi. Şimdi hapishanede acı çekiyor." Bu yanıtlar, Hindistan'da genç çiftlerin karşılaştığı köklü toplumsal baskıları ve kültürel beklentileri vurguluyor.

Maafi'nin ebeveynleri Hindistan ceza hukuku kapsamında cinayet (302. madde) ve işlenen bir suçun delillerini gizlemekle (201. madde) suçlanıyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.