Sardasht'ta (İran) namus cinayeti: Shahin Ebrahimzadeh (21) akrabaları tarafından öldürüldü

Shahin Ebrahimzadeh
Yaş: 21
Boğuldu: 5 Ekim 2023
İkamet: Sardasht, Batı Azerbaycan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Failler: baba, amca
İnsan hakları örgütü Hengaw'a göre, Serdeşt'e bağlı "Golan" köyünde ikamet eden 21 yaşındaki Shahin Ebrahimzadeh, 5 Ekim 2023 Perşembe akşamı babası ve amcası tarafından köyün dışına götürüldü ve ardından "namus cinayeti" olarak adlandırılan bir cinayete kurban gitti.

Shahin Ebrahimzadeh önce bu iki aile üyesi tarafından boğuldu ve ardından vücuduna birkaç darbe aldı. Shahin, babasının karşı çıkmasına rağmen birkaç yıl önce onun rızası dışında evlenmişti. Ancak iki yıllık evliliğin ardından kocasından boşanmış ve ailesinin evine geri dönmüştü. Shahin yine bir talip bulmuştu ve akrabaları tarafından talibiyle olan ilişkisine duydukları öfke nedeniyle öldürüldüğüne inanılıyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.