Mahallat'tan (İran) Yeganeh Rostami amcası tarafından öldürüldü

Yeganeh Rostami
Yaş: 23
Vurularak öldürüldü: 4 Ekim 2023
İkametgah: Mahallat, Markazi
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Amca Ahmad Esmaeili
Hengaw İnsan Hakları Örgütü'ne göre, 4 Ekim 2023 Çarşamba günü, Markazi Eyaleti Mahallat sakinlerinden 23 yaşındaki Yeganeh Rostami, amcası tarafından 'namus' yüzünden av tüfeğiyle öldürüldü. Yeganeh Rostami Mahallat'tan Tahran'a iş aramak için seyahat ederken Kum şehrinde amcası Ahmad Esmaeili tarafından zorla otobüsten indirildi. Mahallat yakınlarındaki "Gol Cheshmeh" köyüne nakledildikten sonra başından birkaç kez vuruldu. Yeganeh Rostami cinayetten iki gün önce eski kocasından ayrılmıştı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.