Meşhed'de bir adam karısını 'namus' yüzünden öldürdü

İsimsiz Kadın
Yaş: -
Boğulmuş: 28 Eylül 2023
İkamet: Meşhed, Razavi Horasan
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 1
Fail: koca
İran'ın Meşhed kentinde 28 Eylül 2023'te bir adam, 'namus' ve sadakatsizliği gerekçe göstererek karısını öldürdü. Çok sayıda tartışmanın ardından karısını evlerinin banyosunda boğarak öldürdü ve parçalara ayırdı. Daha sonra cesedin bir kısmını siyah bir naylon içinde bir bavulun içine gizleyerek Tahran'a gitmiş ve burada polise teslim olmuştur. Tutuklandıktan sonra şunları söyledi: "Eşim ve benim beş yaşında bir çocuğumuz var. Bir buçuk yıl süren bir anlaşmazlık yaşadık ve eşim bana ihanet etti."

İran ceza yasasının 301. Maddesi nedeniyle pek çok erkeğin eylemlerine gerekçe olarak 'namus'u gösterdiğini ve bunun da 'namus' bahanesiyle eşlerini öldürenlere genellikle daha hafif cezalar verilmesiyle sonuçlandığını belirtmek önemlidir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.