Sardasht, İran'da Namus Cinayeti: Çocuk yaşta evlilik kurbanı 17 yaşındaki kız öldürüldü

Fatemeh Mohammadpanahi
Yaş: 17
vurularak öldürüldü: 29 Eylül 2023
İkamet: Marghan, Sardasht, Batı Azerbaycan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Failler: koca, üvey kardeşler
Sardasht'a bağlı Marghan Köyü'nden 17 yaşındaki Fatemeh Mohamadpanahi, 29 Eylül 2023 Cuma akşamı kocası ve iki üvey kardeşi tarafından vurularak öldürüldü. Fatemeh bir çocuk evliliğinin kurbanıydı, üvey babası onu yaklaşık bir yıl önce henüz 16 yaşındayken kuzeniyle evlenmeye zorlamıştı.

Cinayetten bir ay önce Fatemeh kocası tarafından ciddi şekilde dövülmüş. Ailesinin yanına kaçtı ve boşanmak istediğini söyledi, ancak ailesi buna karşı çıktı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.