İran'ın Piranşehr kentinde namus cinayeti: Çocuk yaşta ve zorla evliliğin kurbanı olan genç kadının öldürülmesi

Taruskeh Abdollahzadeh
Yaş: 21
Öldürülme tarihi: 14 Ekim 2023
İkamet: Kaseh Karan, Pirananshahr, Batı Azerbaycan
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 2
Failler: baba, koca, kayınpeder
Taruskeh Abdollahzadeh isimli 21 yaşındaki bir kadın, Piranşehr'de ailesi tarafından namus cinayetine kurban gitti. Çocuk yaşta evlilik ve zorla evlendirilme mağduru olan Taruskeh, 14 Ekim 2023 tarihinde babası, kocası ve kayınpederi tarafından eş zamanlı olarak saldırıya uğradı ve öldürüldü.

Aynı zamanda iki küçük çocuk annesiydi ve aile baskısı altında 18 yaşından küçük kuzeniyle evlenmeye zorlanmıştı. Taruskeh kaçmaya çalışmış ancak yakalanarak amcasının evine götürülmüş ve burada ağır şekilde dövülmüştür. Elleri, bacakları, kafası, yüzü ve boynu kırıldı ve sonunda bir ilmikle asıldı.

Baba, erkek kardeşi ve kuzeniyle birlikte onu öldürdüğünü itiraf etti ve suçun sorumluluğunu kabul etti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.