İran'ın Alashtar kentinde genç bir kadın namus cinayetine kurban gitti

Raziyeh Hasanvand
Yaş: 20
Vurularak öldürüldü: 12 Ekim 2023
İkamet: Alashtar İlçesi, Lorestan
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 1
Fail: Kardeş Bahman
Lorestan eyaletinin Alashtar kentinden genç bir kadın olan Raziyeh Hasanvand, birkaç yıl süren evliliğinin ardından ailesinin isteği dışında kuzeninden boşandı. Daha sonra, erkek kardeşi Bahman onun kendi seçtiği biriyle evlenmesini istedi. Raziye işbirliği yapmayı reddedince, Bahman ailesinin evinde ona saldırarak vurdu.

Raziyeh komaya girdi ve 12 Ekim 2023 Cuma günü hayatını kaybetti. Bu kadın cinayeti, namus nedeniyle işlenen cinayetlerin yargı tarafından hafif bir şekilde cezalandırıldığı İran'da süregelen namus bağlantılı şiddet sorununu vurgulamaktadır. Örneğin, kızını uykusunda öldüren Romina Ashrafi'nin babası iki yıl hapis cezası aldı çünkü İran Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi namusla ilgili şiddete indirimli cezalar verilmesine olanak tanıyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.