Hindistan Tirunelveli'de namus cinayeti: 19 yaşındaki genç kız kardeşini öldürdü

Thangathai
Yaş: 20
Ölüm tarihi: 5 Aralık 2023
İkamet: Tirunelveli, Güney Tamil Nadu
Menşei: Hindistan
Çocuklar: -
Fail: Kardeş Muthu (19)
Tamil Nadu'nun güneyindeki Tirunelveli bölgesinde 5 Aralık 2023 Salı akşamı 19 yaşındaki Muthu, kız kardeşi Thangathai'yi (20) 'namus cinayeti' şüphesiyle öldürdü. Thangathai, Scheduled Caste (SC) mensubu bir erkekle olan ilişkisini bitirmeyi reddetmişti. Akrabalarının arabuluculuk girişimlerine rağmen eşiyle birlikte kaçtı. Bir ihbar üzerine Thalaiyuthu polisi Thangathai'yi Salı sabahı evine geri getirdi. Ancak Muthu öfkeyle bütün gün onunla tartıştı ve sonunda onu öldürdü. Thalaiyuthu polisi cinayeti itiraf eden Muthu'yu tutukladı ve kullanılan palaya el koydu. Soruşturma devam etmekte olup Muthu, Hindistan Ceza Kanununun 302. Bölümü (cinayet) uyarınca suçlanmaktadır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.