Tahran, İran'da namus cinayeti: Baba küçük kızını öldürdü

İsimsiz kadın
Yaş: 21
Bıçaklanarak öldürüldü: 9 Aralık 2023
İkamet yeri: Tahran
Menşei: İran
Çocuklar: Hayır
Fail: Baba (51)
9 Aralık 2023 Cumartesi günü Tahran'da 51 yaşında bir adam 21 yaşındaki kızını öldürdüğünü itiraf etti. Gerekçe olarak kızının bağımsız yaşamaya ve internette tanıştığı bir adamla evlenmeye karar vermesi gösterildi ki bu karar babasının şiddetle karşı çıktığı bir karardı.

Genç kadın yaklaşık sekiz ay önce bekar bir hayat yaşamayı seçmişti. Bundan önce başka bir adamla evliydi ama bu evlilik boşanmayla sonuçlandı.

Babasının yeni adamla ilgili çekinceleri olmasına rağmen, yine de kızına bir çeyiz verdi. Kız bu çeyizi haber vermeden adamın evine götürmüş.

Kızının güvenliğinden endişe eden baba, kızının kaybolduğunu polise bildirmiş ve bunun üzerine kızının nerede olduğu ortaya çıkmıştır. Durum kızışmış ve babanın kızını bıçakla birkaç kez bıçakladığı hararetli bir tartışmayla sonuçlanmıştır. Eve gidip eşine cinayetten bahsetmiş ve eşi de onu polise teslim olmaya çağırmıştır.

Babanın hikayesinin her zaman gerçek koşulları yansıtmadığını belirtmek önemlidir. İran'da kızını 'namus' için öldürmekten suçlu bulunan bir baba, İran Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.