Tahran'da namus cinayeti: Orta yaşlı kadın oğlu tarafından öldürüldü

Fariba ve Saber
Yaş: -
Vurularak öldürüldü: 5 Ocak 2024
İkametgah: Tahran
Menşei: İran
Çocuklar: 3
Fail: oğlu
5 Ocak 2024 tarihinde Tahran'da orta yaşlı bir kadın oğlu tarafından ölümcül bir şekilde vuruldu. Tutuklanmasının ardından genç adam annesini ve başka bir adamı evlerinde öldürdüğünü itiraf etti ve gerekçe olarak 'namus'u gösterdi.

Tüyler ürperten itirafında, "Onları öldürdüm çünkü babama ihanet etmişlerdi" dedi. Kocasından 32 yaş küçük olan annenin üç çocuğu vardı. Boşanmak istemesine rağmen baba bu talebi reddetmiştir. Aradaki önemli yaş farkı göz önünde bulundurulduğunda, kadının çocuk gelin olma ihtimali göz ardı edilemez,

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.