İran'ın Meşhed Kentinde Namus Cinayeti: Çocuk Yaşta Evlilik Kurbanı Kocası Tarafından Bıçaklanarak Öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Zeinab
Yaş: 18
Bıçaklanarak öldürüldü: 3 Şubat 2024
İkamet: Meşhed, Razavi Horasan
Köken: Afganistan
Çocuklar: -
Fail: Koca (23)
Rokna web sitesine göre, kendisi de çocuk yaşta evlilik kurbanı olan 18 yaşındaki bir kadın, Meşhed şehrinin mahallelerinden birinde 'namus' kisvesi altında genç kocası tarafından vahşice öldürüldü. Kadın, kocasının açtığı bıçak yaralarına Meşhed'deki bir hastanede yenik düştü.

23 yaşındaki zanlı suçu işledikten sonra olay yerinden kaçtı. Birkaç saat sonra, karısının ölümünü doğrulamak için eve döndü ve daha sonra tutuklandı. Karısı hala hayatta olsaydı döndüğünde onu öldürme niyetinde olduğunu ifade etmiştir.

Bireylerin namus ihlali iddiasıyla aile üyeleri tarafından öldürüldüğü bir uygulama olan namus cinayetleri İran'da yasa dışıdır. Ancak Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi, belirli koşullar altında eşlerini öldüren kocalar için ceza indirimine izin vermektedir.

Kadın cinayetlerinin artmasına neden olan 301. maddenin zararlı etkisi Romina Ashrafi davasında açıkça görülmektedir. Romina, sırf bir erkek arkadaşı olduğu için babası tarafından başı kesilerek öldürülmüştür. Baba cinayeti, avukatının kızını "namus" nedeniyle öldürdüğü için en fazla 3 yıl ceza alacağını söylemesi üzerine işlemiştir. Yargıçlar tarafından 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, sadece 2 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Yargıç, Romina'nın kaçarak evlendiği Bahman Khavari yerine neden kızını öldürmeyi seçtiğini sorduğunda, "Bahman Khavari'yi öldürseydim, benden intikam almak isteyeceklerdi. Ancak kızımla ilgili böyle bir şey olmadı" dedi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Namus cinayeti.