İran, Fars'ta Namus Cinayeti: Genç kadın kocası ve erkek kardeşi tarafından öldürüldü

Zahra Shafie
Yaş: Genç
Vurularak öldürüldü: Ocak, 2024
İkametgah: Kazerûn, Fars Eyaleti
Menşei: İran
Çocuklar: 3
Failler: Koca, erkek kardeş
Ocak 2024'te, Fars Eyaleti Kazerun'a bağlı Saif Abad köyünden genç bir kadın olan Zahra Shafie, kocası ve erkek kardeşi tarafından işlenen bir namus cinayetinin kurbanı oldu.

Üç çocuk annesi Zehra, erkek kardeşi ve kocası tarafından zorla köyü çevreleyen çöllere götürüldü, burada şiddetli dayağa maruz kaldı ve sonunda silahla vuruldu.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.