İran'ın Meşhed kentinde kadın cinayeti: Genç kadın nişanlısı tarafından öldürüldü

Zeynab
Yaş: 17
Bıçaklanarak öldürüldü: 30 Kasım 2023
İkamet: Meşhed, Razavi Horasan
Menşei: İran
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Nişanlısı
Adının Zeynep olduğu öğrenilen 17 yaşındaki Afgan kızı, 30 Kasım 2023 Perşembe günü İran'ın kuzeydoğusundaki Meşhed kentinde ailesinin evine dönerken bir sokakta 22 yaşındaki nişanlısı tarafından öldürüldü. Zanlı, 17 yaşındaki kızı alenen 20 kez bıçakla yaraladı.

Kurbanın erkek kardeşine göre, ikisi nişanlıydı ve evlenme aşamasındaydılar. Ancak geleneklerine göre, nişanlının mehir ödemesi gerekiyordu ve nişanlıya mehir ödemesini yerine getirmesi için 2-3 kez süre verildi, ancak başarılı olamadı. Anlaşmazlığın nedeni buydu.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.