Pakistan'da namus cinayeti: 18 yaşındaki kız, erkeklerin yer aldığı viral dans videosu yüzünden babası tarafından öldürüldü

Genç kız
Yaş: 18
Vurularak öldürüldü: 24 Kasım 2023
İkamet: Hayber Pakhtunkhwa eyaleti, Kohistan'da Kolai-Palas bölgesi
Menşei: Pakistan
Çocuklar: yok
Fail: baba
Pakistan'ın kuzeyindeki dağlık Kohistan bölgesinde, 18 yaşındaki bir kız 24 Kasım 2023 Cuma günü babası tarafından yakın mesafeden çok sayıda kurşunla vurularak öldürüldü.

Cinayet, kızın erkeklerle dans ettiğini gösteren fotoğraf ve videoların sosyal medyada yayınlanmasının ardından aile evinde gerçekleşti. Bazıları fotoğraf ve videoların gerçekliğinden şüphe duyuyor ve görüntülerle oynandığını iddia ediyor.

Köyün yaşlılarından oluşan ve anlaşmazlıkları eski geleneklerle çözdüğü bilinen bir aşiret organı olan jirga, iddiaya göre kızın ve tartışmalı fotoğrafta da yer alan arkadaşının infaz edilmesi emrini verdi.

Polis sözcüsü Mesud Han, jirganın emriyle bir kızın vurularak öldürüldüğünü, polisin ise ikinci kızı başarıyla kurtardığını açıkladı. Yetkililer, emirleri veren yerel din adamları da dahil olmak üzere jirga üyelerini tutuklamak için aktif olarak baskınlar düzenliyor. Mesud Han hiç kimsenin yasaların üstünde olmadığını ve suçlu bulunan herkesin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağını vurguladı.

Gazeteci Shaheena Shaheen'in firari katili Mehrab Gichki'nin hikayesini biliyoruz; ajanslara göre kendisi yasaların üstünde ve tutuklanamayacak kadar güçlü görünüyor.

Sosyal medya yıldızı Qandeel Baloch'un öldürülmesinin uluslararası infiale yol açmasına ve 2016'da yasalarda değişiklik yapılmasına rağmen geçen yıl kardeşinin beraat ettirilmesi de Pakistanlı yetkililerin namusa dayalı şiddeti engellemekte zorlandığını gösteriyor.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu'na (HRCP) göre her yıl yaklaşık 1.000 kadın, aile namusunu koruma bahanesiyle yakın akrabaları tarafından öldürülmektedir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.