Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletinde namus cinayeti: Adam genç kız kardeşinin kafasını kesti

Aashifa
Yaş: 18
Bıçaklanarak öldürüldü: Temmuz 2023
İkamet yeri: Uttar Pradesh
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Fail: Kardeş Riyaz
Hindistan'da bir adam, kendi seçtiği bir erkekle evlenmek istediği için genç kız kardeşinin kafasını kesti. Aashifa'nın Uttar Pradesh'teki aynı köyden gelen Chand Babu adlı bir adamla ilişkisi üzerine bir tartışma çıkmıştı. Aynı kast ve dine mensup olmalarına rağmen, ailesi, özellikle de erkek kardeşi Riyaz bu ilişkiyi kesinlikle onaylamıyordu.

Ağabey ve kız kardeş arasında bu yüzden düzenli olarak tartışmalar yaşanıyordu. Bu trajik namus cinayetinden birkaç gün önce Aashifa sevgilisiyle kaçtı ve ailesinin Chand'ı polise ihbar etmesine neden oldu. Babası Abdul Rashid, Chand'ı kızını evlenmek amacıyla kaçırmakla suçladı. Aashifa sonunda eve döndü ve Chand tutuklandı.

Bu durum Aashifa ve Riyaz arasındaki gerilimi arttırdı. 18 yaşındaki genç kız Chand'la evlenme arzusunu dile getirdiğinde Riyaz şiddete başvurdu. Kız kardeşini acımasızca bıçakladı ve aynı silahı başını kesmek için kullandı. Riyaz daha sonra kız kardeşinin kesik başını plastik bir torbaya koydu ve hem baş hem de cinayet silahıyla mahallede koştu. Şaşkına dönen komşular kana bulanmış çantayı görüp polise haber verdi. Polis memurları hızla olay yerine ulaştı ve Riyaz'ı tutukladı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.